A 7 napos vándorút a Bükk nyugati kapujában, Felsőtárkányban kezdődik, ahová szeretettel várja a vándortáboros csoportokat az EGERERDŐ Zrt. Az útvonal első tárborhelye a felsőtárkányi erdőrengetegben megbúvó Stimecz-ház melletti tisztás. A helyi nevezetességek (emlékerdő, vadbemutató kert, kisvasút, időszakos források) megismerése után felkapaszkodunk a Bükk-fennsíkra, ahonnan csodás látvány tárul elénk a Dél -Bükk gyönyörű erdőségeire, egészen az Alföld pereméig.
A déli kövek vonulatán Ny-i irányban haladva elérünk az Őr-kőhöz, ahonnan leereszkedünk Bélapátfalvára. A Gyári-tó melletti táborhelyről indulva, hamarosan rálátunk a Bél-kő fehér, kopárszikláira, melyek az egykori mészkőbányászat emlékét őrzik. Körtúránk során a holdbéli képet adó bányaudvart is megcsodálhatjuk, mely ma már fokozottan védett természetvédelmi terület, innen kitekintve fantasztikus panoráma tárul elénk a Mátra, a Bükk és a Felvidék felé.
Kirándulásunk utolsó állomása Szilvásvárad, ahol felejthetetlen élményekkel gazdagodhatunk. A bükk-fennsíki körtúra mellé választhatunk erdei iskolai programot, múzeumlátogatást vagy kisvonatozást, mely során a természeti és kulturális értékekkel (Fátyol-vízesés, Lipicai ménes, Orbán- ház) is megismerkedhetünk.
JELENTKEZÉS
Csomagszállítás-mentes útvonal!
Az Erdei Vándortáborok ökológiai lábnyomának csökkentése érdekében ez az útvonal csomagszállítás-mentes.
Táborhelyek:
1-2. éjszaka: Stimecz-ház melletti tisztás, Felsőtárkány
(GPS koordináta: 48.018919, 20.454023)
Nomád sátortábor.
Vezetékes áram nincs, de áramvételi lehetőség a táborhelyen lévő filagóriában napelem rendszerrel biztosított. Térerő csak korlátozottan fogható. Vezetékes víz nincs. A táborhely mellett 2021-ben épített közösségi tér található, mely részben zárt. Az egyik zárt helyiségben hidegvizes fürdési lehetőséget biztosítunk, míg a másik zárt helyiségben a csomagokat lehet tárolni. A táborhely mellett több szalonnasütő hely áll a vándortáborozók rendelkezésére.
3-4. éjszaka: Bélapátfalva, Gyári-tó, Bélapátfala 24 TI2
(GPS koordináta: 48.059918, 20.372826)
Nomád sátortábor.
Áramvételre korlátozottan van lehetőség, térerő jól fogható. Vezetékes víz nincs. A táborhelyen 2021-ben épített közösségi tér található, mely részben zárt. Az egyik zárt helyiségben melegvizes fürdési lehetőséget biztosítunk, míg a másik zárt helyiségben a csomagokat lehet tárolni. A táborhely közelében lévő tisztásokon több szalonnasütő hely található.
5-6. éjszaka: Szilvásvárad, Szalajka-völgy – Zilahy Aladár Erdészeti Múzeum melletti tisztás
(GPS koordináta: 48.085255, 20.406638)
Sátortábor. Vezetékes víz és melegvizes fürdési lehetőség van. Áram és térerő van. Csomagtárolás a szomszédos kőépületben megoldott. Emellett 2021-ben épített közösségi tér áll a vándortáborosok rendelkezésére.
Heti program:
1. nap:
A Bükk nyugati kapujába, Felsőtárkányba, busszal juthatunk el, ahonnan a helyi nevezetességek (tájház, tó, Szikla-forrás, Bükki Nemzeti Park Nyugati Kapu Látogató Központ) megtekintése után könnyű gyalogtúra vár ránk.
Felsőtárkányból a Stimecz-házhoz vezet utunk, a Felsőtárkányi Állami Erdei Vasút végállomására.
Útközben érdemes megpihenni pár percre az Egy a természettel Vadászati és Természeti Világkiállítás emlékére létrehozott erdő mellett, majd a Varró-háznál lévő vadbemutatókertnél is, ahol muflonok és dámszarvasok életébe pillanthatunk be.
A kanyargós Egeres-völgyben északkelet felé haladva, néhány kilométer után elérjük a Stimecz-házat, a közelében lévő réten pedig a nomád sátortábort.
Ingyenes program: Felsőtárkány Tájház, Felsőtárkányi Állami Erdei Vasút (felújítás függvényében). 2024. 05. 31-ig az útvonalfelelősnek leadott regisztráció alapján vehetőek igénybe.
Napi útvonalhossz: 5,3 km
Napi szintemelkedés/lejtés: 120/29 m
2. nap:
Vándorutunk körtúrával folytatódik a Lambot-ház és a Imő-kő időszakos karsztforrása mellett, melynek különlegessége, hogy forrásbarlangból tör elő – jellemzően tavasszal. Az emelkedők fáradalmait kipihenhetjük a Toldi-kunyhónál, mely egy egyszerűen berendezett erdei kunyhó, de a csodás környezet és feledhetetlen nyugalom miatt sok száz túrázó választja éjszakai menedéknek. A körtúránk utolsó kilométereit pedig a Vörös-kő tanösvényen tehetjük meg, ahol alaposabban megismerhetjük a minket körülvevő állat- és növényvilágot.
Napi útvonalhossz: 11,0 km
Napi szintemelkedés/lejtés: 492/498 m
3. nap:
Túránk talán legszebb részéhez értünk. Bár jelentős emelkedőt kell leküzdeni a Bükk-fennsíkot délről határoló kövekre felkapaszkodva, kárpótlásul onnan lenyűgöző látvány tárunk elénk. Ahogy haladunk egyik kőről a másikra, a Sima-kőről, Vörös-kőre, Cserepes-kőről, Pes-kőre, egyre jobban magunkénak érezzük ezt a csodás vidéket.
Az Őr-kő alatt elhaladva lejtmenetben haladunk tovább Bélapátfalva felé, a Gyári-tó közelében lévő sátortáborba.
Napi útvonalhossz: 14,8 km
Napi szintemelkedés/lejtés: 694/658 m
4. nap:
Vándorutunkat körtúrával folytatjuk, melynek célja, hogy az alig háromezres lélekszámú kisváros két nevezetességét közelebbről megismerjük.
A Bél-kő aljánál fakadó forrásnál, 1232-ben alapították a ciszterci apátságot, melynek ősi falai a kőbe vésett hitet jelképezik. Az apátság felújítását 2021-ben kezdték meg, így jelenleg nem látogatható, csak környezetét lehet megcsodálni.
Az apátság felé magasodik a felhagyott kőbánya, ami a „megráncosodott” mészkőfalakkal és a kietlen bányaudvarral együtt holdbéli táj képét mutatja. Bélapátfalva jól ismert egykori cementgyártásáról, melynek alapanyaga a helyben kibányászott mészkő volt. A bányaművelést a 2000-es évek elején befejezték, azóta a területet egyedi növény és állatvilág hódította vissza, melyről útközben a Bél-kő tanösvény tábláiról is tájékozódhatunk.
Napi útvonalhossz: 13,2 km
Napi szintemelkedés/lejtés: 508/503 m
5. nap:
Ismét „sátrat bontunk” és észak felé vesszük az irányt, egészen a szilvásváradi Szalajka-völgyig.
Vándorlásunk során emlékezzünk vissza az itt zajlott II. világháborús küzdelmekre, melyről az elhunyt német katonák temetkezési helye (Katonasírok) is tanúskodik. A síremléket a 2. világháborút szintén megjárt erdész őseink hozták létre és halálukig ők, napjainkban pedig erdész utódaik gondozták.
A túránk végére megérkezünk a jól ismert szilvásváradi Szalajka-völgybe, mely egyedülálló természeti értékekkel és igényes épített környezettel várja a megfáradt vándorokat.
A völgy fő nevezetességeit erdei iskolás program keretében alaposabban is megismerhetjük. Az erdei iskolás foglalkozás igénybevételére és a múzeumlátogatáshoz előzetes regisztráció szükséges.
Ingyenes program: Szilvásváradi Erdészeti Erdei Iskola látogatás, Zilahy Aladár Erdészeti Múzeum látogatás, Szilvásváradi Állami Erdei Vasúton kisvonatozás. Ezek a programok az 5-6-7. napon vehetők igénybe, de legfeljebb 1 alkalommal!
(2024. 05. 31-ig az útvonalfelelősnek leadott regisztráció alapján vehető igénybe.)
Napi útvonalhossz: 6,2 km
Napi szintemelkedés/lejtés: 288/243 m
6. nap:
Nehéz nap elé nézünk: nagy szintkülönbséget kell leküzdeni, hogy meg tudjuk hódítani a Bükk-fennsíkot, a maga több évezredes történelmének nyomában járva!
A vidék egyik legfontosabb régészeti lelőhelye az Istállós-kői ősember barlang, ahonnan több tízezer évvel ezelőtti neandervölgyi ember maradványai kerültek napvilágra.
A fennsík mikroklímája egyedi élővilágot éltet, melynek hatalmas víznyelő töbreit látván gondoljunk vissza a vándorutunk során látott forrásokra (Imó-kői forrásbarlang, Fátyol-vízesés, Szikla-forrás). Emlékezzünk arra, hogy a hegylábi források vizét a mészkőhegység gyomrába beszivárgó, ott több ezer év alatt barlangokat létrehozó csapadék táplálja.
Utunk egy szűk sziklaszoroson keresztül vezet lefelé Magyarország legmagasabban fekvő fennsíkjáról, mely Olasz-kapu néven már több mint 100 éve állít emléket olasz hadifoglyok verejtékes munkájának. Az I. világháború után az akkori erdőbirtokos, Pallavicini Károly őrgróf szolgálatába került 18 olasz hadifogoly, akik 1918-ban, Thurzó Gáspár hadmérnök irányításával kézi erővel törték át a hegyet az erdei kisvonat pályaépítéséhez, a jutalomként járó hazautazás reményében. A sziklafalban emléktábla hirdeti a foglyok munkáját.
Ingyenes program: Szilvásváradi Erdészeti Erdei Iskola látogatás, Zilahy Aladár Erdészeti Múzeum látogatás, Szilvásváradi Állami Erdei Vasúton kisvonatozás. Ezek a programok az 5-6-7. napon vehetők igénybe, de legfeljebb 1 alkalommal!
(2024. 05. 31-ig az útvonalfelelősnek leadott regisztráció alapján vehető igénybe.)
Napi útvonalhossz: 12,7 km
Napi szintemelkedés/lejtés: 610/613 m
7. nap:
A bükki vándortábort kisvonatozással és a község látnivalóinak megismerésével zárjuk. A Fatelep-megállóhoz megérkezve érdemes felkeresni a történelem iránt érdeklődőknek az Archeoparkot, az adrenalin-függőknek a szilvásváradi kalandparkot. A lovak szerelmeseinek pedig a Lovasmúzeum, valamint a Lipicai ménes és a lovaskocsi történetét bemutató gyűjtemény nyújthat izgalmas élményt. De a faluséta során az Orbán-ház helytörténeti gyűjteményét és a református kerektemplomot sem szabad kihagyni. Hazautunkat Szilvásváradról buszra vagy vonatra szállva is tervezhetjük.
Ezen a napon nincs kötelező erdei gyalogos táv, a programok szabadon választhatóak.
Ingyenes program: Hajtókocsi kiállítás (2024. 05. 31-ig az útvonalfelelősnek leadott regisztráció alapján vehető igénybe.)
Egyéb információ:
Ne feledjük, a Bükk vadregényes szabdalt vidékének köszönhetően, a bükki vándortábor teljesítése nagy igénybevételt jelent, melynek útvonala jellemzően zárt erdőtömbökben vezet. Az útvonal terepi adottságai mellett a csomagszállítás hiánya tovább fokozza a csoportok leterheltségét, így ügyeljünk arra, hogy csakis a legszükségesebb dolgokat hozzuk magunkkal a túrára.
Kérjük a csoportvezetőket, hogy az ajánlott programok igénybevételét és egyéb igényeket (pl: sajátos étkezési igény, csomagszállítás, stb.) legkésőbb 2024. 05. 31-ig jelezzék az útvonalfelelősnek a kitöltött kérdőív visszaküldésével.
Választható indulási napok:
Hétfő | Szerda | Péntek |
2024. június 24. | 2024. június 26. | 2024. június 28. |
2024. július 1. | 2024. július 3. | 2024. július 5. |
2024. július 8. | 2024. július 10. | 2024. július 12. |
2024. július 15. | 2024. július 17. | 2024. július 19. |
2024. július 22. | 2024. július 24. | 2024. július 26. |
2024. július 29. | 2024. július 31. | 2024. augusztus 2. |
2024. augusztus 5. | 2024. augusztus 7. | 2024. augusztus 9. |
2024. augusztus 12. |